Cumartesi , 29 Kasım 2014
En Son kontakt lens haberleri
Anasayfa / Renk Körlüğü Nedir? / Renk Körlüğü Nedenleri

Renk Körlüğü Nedenleri


Sarsılmış veya düşürülmüş Bebek Sendromu Düşme yada düşürülme sonucunda oluşan travma beyin hasarı veya retinanın hasar görmesine sebep olmaktadır. Renk körlüğü ile ilgili araştırmalar, travmalar sonucunda beynin görsel iletişimi sağlayan bölümünde oksipital lob’un hasar görmesi sonucunda bebeklerin sonraki dönemlerde travmaya bağlı kalıcı olarak renk körü olabildiğini göstermektedir.

Ultraviyole (UV) Hasarı Renk Körlüğünün nedeni. Genellikle çocukluk döneminde maruz kalınan aşırı UV ışınlarına maruz kalınması sonucunda oluşan retina dejenerasyonu kaynaklı renk görme eksikliği renk körlüğü, kalıcı olabilmektedir. Renk körlüğünün sebepleri hakkında yapılan araştırmalarda aşırı UV ışını kaynaklı renk körlüğüne çok ender rastlanmaktadır.

Genetik renk körlüğü kalıtsal hastalıkların tamamı kromozomların üzerinde bulunan genlerle aktarılmaktadır.Renk körlüğü hem erkeklerde hemde kadınlarda görülebilir. Kız çocuklarının renk körü olabilmesi için, hem anneden hemde babadan renk körlüğü genlerini alması gerekmektedir. Ancak erkek çocuklar babadan Y kromozonunu, anneden ise X kromozonunu aldıkları için bu hastalık genini sadece anneden almaktadırlar. Kadınlarda taşıyıcı olma ihtimali vardır ama, erkekler taşıyıcı olamazlar. Bu nedenle renk körlüğüne erkeklerde daha sık rastlanmaktadır. Renk körü olan erkeklerin kız çocukları renk körü olmamasına rağmen taşıyıcı durumdadır, bu durumda renk körü babanın kız çocuğunun ileride doğuracağı erkek çocuğu %50 ihtimalle renk körü hastası olacaktır. Yapılan renk körlüğü istatistiklerinde erkekleri %8 i, kadınların ise %0.4 ü renk körü olarak doğduğu tespit edilmiştir. Renk körlüğünün en büyük nedeni kalıtsal hastalıkların genlerle birlikte diğer kuşaklara aktarılmasıdır. Renk görme eksikliği veya renk körlüğünün sebebi bilim adamları tarafından gen mutasyonu olarak açıklanmıştır.

Renk körlüğü kalıtım tarafından kırmızı yeşil renk körlüğü genellikle erkekler arasında son derece yaygın durumdadır. Kırmızı yeşil renk körlüğünün genetik sebebi X kromozomunun mutasyonudur.

Kırmızı Yeşil Renk körlüğü ağırlıklı olarak sadece erkeklerde bulunur. Mutasyon Gen’de kırmızı yeşil renk körlüğüne sebep X kromozomu bulunmaktadır. Kadınlar Mutasyona uğramış X kromozomunu taşıyarak %50 bir ihtimalle doğacak erkek çocuğa aktarmaktadırlar. Genellikle renk körlüğü bu sebeple erkekler arasında yaygın bir genetik hastalıktır.

Mavi renk körlüğü mavi-sarı renk eksikliği olarak bilinir. Mavi sarı renk körlüğü çok nadir görülmektedir. Mavi renk körlüğünün ana sebebi erkek ve kadınlarda aynı sayıda olan kromozom 7 nin mutasyonudur. Erkek ve kadınlarda sayı olarak eşit olan kromozom 7 erkek ve kadının mavi renk körü olması ihtimalini eşit olarak paylaştırır. Bu sebeple mavi renk körlüğüne rastlanma oranı her iki cinstede % 50 dir. Renk körleri ile ilgili yapılan bir istatistikte renk körleri arasında mavi renk körlüğüne rastlanma oranı sadece % 5 tir.

Kafkas toplumlarında her 10 erkekten 1’i kısmi renk körüdür. Eskimo toplumunda ise her 100 erkekten 1’i renk körü olmaktadır. Dünya genelinde erkeklerde renk körü olma ihtimali %8 dir. Kadınlarda renk körü olma ihtimali ise % 0.4 dir.

Cevapla