Ana Sayfa / Renk Körlüğü Nedir / Renk körlüğü lensi fiyatları
renk-korlugu-lensi

Renk körlüğü lensi fiyatları

Renk körlüğü lensi fiyatları her bir göz için bir adet kullanılmakla beraber 1.000 tl ile 1.200 tl arasında bulunmaktadır. Renk körlüğü lensi için verilen fiyat kredi kartı veya nakit ödeme gibi seçeneklerde indirime tabi olabilir. Renk körlüğü lens çeşitlerimiz günde ortalama 12 saat kullanım ile bir yıl kullanılabilmektedir.

Renk körlüğü için lens satın alabilmek için ilk önce kapsamlı bir muayene olmak gereklidir. Renk körlüğü muayenesinde göz hastasının renk görme eksikliğinin derecesi ve çeşidi belirlendikten sonra kullanılacak renk körlüğü lensi belirlenebilmektedir. Renk körlüğü lensleri çeşitli özellliklere sahip olduğundan hangi kontakt lensin, renk körü hastanın renk görme geliştirmesi için kullanılacağı göz doktorunun muayenesi sonucu belli olmaktadır.

Renk körlüğü göz hastalığının 3 farklı türü bulunmaktadır. Kırmızı-yeşil renk körlüğü en sık rastlanılan renk körlüğü tipidir. Dünyada yaklaşık olarak 200 milyon kişinin renk körü olduğu bilinmektedir. Genel olarak diskromotopsi teşhisi en yaygın bulgudur.

Renk körlüğü bulunan kişiler renk körlüğü lensi kullanarak nesneleri daha canlı ve parlak görerek, renk ayrımını hatasız olarak yapabilirler. Renk körlüğü lensinin tam olarak fanksiyonlarını yerine getirebilmesi içi bir kaç önemli faktör göz önünde bulunmaktadır.

Teşhis sonucunda ortaya çıkan diskromotopsi (kırmızı-yeşil) renk körlüğünün seviye ve dereceleri mutlaka belirlenerek Diskromotopsi seviyesine göre uygun filtre renk körlüğü lensinin kullanılması renk ayrımı ve renk tanımlamasınin hatasız yapılmasını sağlamaktadır. Kontakt lens seçiminde kromojen filtre ve boya dozu ayarlaması göze giren ışık dalga boyuna doğrudan etki etmektedir. Renk körlüğü lensinin başarısı ancak doğru teşhis ve uygun lens montajı ile mümkündür.

Renk körlüğü lensi satın alabilmeniz için bir uzmana ihtiyacınız bulunmaktadır. Renk körlüğünün giderilmesinde hangi özelliklere sahip bir kromojen lens kullanılacağı lensin çap, dia, pupila çapı en önemli konudur. Yanlış renk körlüğü lensi kullanımında örnek olarak lens ile kornea arasında göz yaşı birikerek, dolu bir bardağın arkasını kırılma ile göreceğiniz şekilde bulanık bir görüşe neden olmaktadır (Uygunsuz mercek etkisi). Renk körlüğü lensi renkleri ayırt etmenizi sağlarken, görüş eksikliğine yol açmamalıdır. Kromojen lenslerde temel prensip bireysel hasta uyumudur.

Daha önce kontakt lens kullanmamış olanlar için renk körlüğü lensi kullanmak ilk başlarda takma ve çıkarma problemlerinin yaşanmasına neden olabilir. Renk körlüğü lensleri çin diğer yumuşak lensler ile aynı kullanım ve bakım kurallarına sahiptirler. İlk defa renk körlüğü lensi kullanacak kişilerin takma, çıkarma, temizlik ve bakım gibi konularda bilgilendirilmesi ereklidir. Gerekirse bir uzmandan yardım alınmalı kulaktan dolma bilgiler ile hareket edilmemelidir.

Renk körlüğü lensini ilk defa tecrübe eden ve sürekli bir şekilde kullanacak renk körü göz hastası ilk gün için 2 saat kullanım, sonraki günlerde düzenli olarak gözde kalış süresinin arttırılması kontakt lens deneyimi için faydalı olabilir.

Renk körlüğü lensi yıllık olarak kullanılır ve bir yada bir buçuk yıl kadar bir kullanım ömrüne sahiptir. Renk körlüğü lensi düzenli olarak takılacak ise (örnek olarak günde saat) mutlaka 4 ayı geçmemek üzere derin temizlik (kontakt lens laboratuvar temizliği) yapılmalıdır.

Renk körlüğü lensini taktıktan sonra renk algılama çalışması en önemli konudur. Renk körünün daha önce tanımlayamadığı renkleri farketmesi ve yeni renkleri algılaması için gerekli olan renk körlüğü lensi ile renk çalışması sonucunda kişi gördüğü yeni renkleri yada renk tonlarını unutmamak üzere pratikleştirir.

2 comments

  1. Renk körlüğü lenslerle geçici olarak tedavi edilebilir mi? Renk körlüğü kitabı okunabilir mi?

    • Kontakt lens bir renk körlüğü tedavisi yöntemi değildir. Çünkü tedavi olabilmesi için renk görme eksikliğini tamamen ortadan kaldırması gereklidir. Lensi taktığınız sürece renk körlüğü testinde başarılı olursunuz. Renk körlüğü lensleri ile renk körlüğü kitabı hatasız olarak okunur.

Bir Cevap Yazın